Lumpeksy przeszły ogromną metamorfozę na przestrzeni lat, zmieniając się nie do poznania. Były to sklepy z niskiej jakości zaopatrzeniem, gdzie zakupy robili zazwyczaj biedni ludzie stojący przed dylematem czy opłacić mieszkanie, czy kupić eleganckie spodnie w markowym sklepie. Zamiast tego, woleli wybrać tanie ubrania z lumpeksów, które były często przetarte i zużyte, przez co nadawały się tylko jako odzież robocza, a znalezienie czegoś naprawdę dobrego było prawdziwą rzadkością. Obecnie odzież używana i zakupy w second handach, i lumpeksach online coraz bardziej zyskują na popularności. Skąd ta zmiana?

Niska cena w lumpeksie, a wysoka jakość ubrań


Coraz więcej ludzi zaczyna dostrzegać, że niska cena nie zawsze wiąże się z niską jakością i wysokim zużyciem. Jak to dostrzec? Nie trzeba być ekspertem, by zobaczyć, jak bardzo odzież jest zużyta. Wystarczy zwrócić uwagę na przetarcia pod pachami, by ocenić jak długo oglądane ubranie było noszone. W przypadku braku satysfakcji, kupiony internetowo produkt można zwrócić do 2 tygodni. W lumpeksach internetowych z używaną odzieżą często można znaleźć raptem kilka razy noszone, markowe perełki w niskiej cenie, które są gratką dla łowców okazji. W przeciwieństwie do lumpeksów sprzed kilkunastu lat, w których odzież była zazwyczaj polskiej marki, ciężko było znaleźć coś co spełnia wysokie standardy.

Dzisiejsze second-handy sprowadzają odzież z rynków angielskich lub niemieckich, dzięki czemu często można trafić na ubrania w różnych krojach, wzorach i fasonach od najdroższych marek gwarantujących wysoką jakość. Widać to nie tylko po użytych do produkcji materiałach, ale również po braku zmechacenia lub zmiany fasonu po kilku praniach. W wielu przypadkach, ubrania z drugiej ręki są bardziej wytrzymałe niż te z ekskluzywnych sklepów. W związku z tym, że moda zmienia się dynamicznie, a lumpeksy sprowadzają ubrania z różnych jej okresów, zawsze można znaleźć coś wyjątkowego, co będzie świetnym uzupełnieniem garderoby. Jest to znakomita alternatywa dla kosztownych, markowych sklepów internetowych, w których wzory i fasony często się powtarzają.

Dlaczego lumpeks internetowy to dobre miejsce na zakupy?

Kupowanie w lumpeksach online jest idealnym rozwiązaniem, by ubrać się na specjalną okazję lub uroczystość w niskiej cenie. Dobrym przykładem jest kupno garnituru na ślub, czy inną uroczystość. Po zakupie tego samego garnituru w ekskluzywnym sklepie, pozostałoby uczucie źle wydanych pieniędzy na bardzo drogą rzecz, która tylko kurzy się w szafie i jest używana bardzo rzadko. Ten żal będzie zdecydowanie mniejszy, gdy wydamy na tę samą lub podobną rzecz kilkaset złotych mniej w lumpeksie. Ponadto to świetna alternatywa dla lumpeksów stacjonarnych. Każdy, kto chociaż raz buszował w lumpeksie, to doskonale wie, że w dzień dostawy lub w dniach przecen lumpeks przypomina pole bitwy o ubrania.

Czy zakupy w lumpeksie są bezpieczne?

Używane ubrania trafiają do sklepów ze zbiórek charytatywnych lub ze sklepów któremu nie udało się sprzedać w sezonie wszystkich egzemplarzy. Czy w związku z tym, warto się obawiać zarazków i zanieczyszczeń pozostawionych po poprzednim właścicielu? Wcale nie, ponieważ ubrania muszą spełnić restrykcyjne wymogi pod względem czystości. Zamawiając ubrania z internetowych sklepów z odzieżą używaną, można wyczuć na niej charakterystyczny zapach, który jest pozostałością po użyciu płynu dezynfekującego zapobiegającemu rozprzestrzenianiu się zarazków.


Zakupy w lumpeksie powodem do dumy czy wstydu?


Obecnie nawet osoby bardzo zamożne i nienarzekające na brak pieniędzy tj. celebrytki czy stylistki, ubierają się w lumpeksach. Dlaczego? Jednym z powodów jest chęć wyróżnienia się na tle innych i zaopatrzenie się w ubrania na każdą okazje za bezcen. Kupowanie ciuchów w lumpeksach może wywrzeć nie małe wrażenie na niejednym miłośniku drogich ubrań. Łatwo sobie wyobrazić zazdrość jaką czuje taka osoba, gdy dowie się, że ktoś kupił taką samą lub podobną, markową rzecz za grosze.

Jeśli niska cena będzie szła w parze z wysoką jakością, nie ma wątpliwości, że popularność lumpeksów będzie rosła gwałtownie. Czasy się zmieniają, co sprawia, że ciucholandy nie są już ostatnią deską ratunku dla najbiedniejszych ludzi. Tym bardziej, że kupowanie ubrań używanych jest rozwiązaniem ekologicznym i oszczędnym oraz pozwala wyglądać autentycznie, co z całą pewnością może być powodem do dumy.